چاپ تامپو

به دلیل قیمت پایین و امکانات زیاد چاپ تامپو، در بسیاری از موارد چاپ در صنعت به خصوص برای هدیه تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرد. در این چاپ می توانیم انواع قطعات گرد ، خمیده ، گود یا خطی ، مسطح را چاپ بزنیم . که بهتر است برای تثبیت رنگ و حفظ کیفیت بالا چاپ از رنگ مناسب برای این کار استفاده کنیم . برخلاف چاپ سیلک اسکرین که رنگ به صورت مستقیم برروی قطعه انتقال پیدا می کرد در چاپ تامپو رنگ به وسیله یک قطعه سیلیکونی به اسم پد بر روی قطعه انتقال می یابد.

انجام چاپ تامپو بر روی شیشه سوپر مکس - چاپ صنعتی ایساتیس

روش کلی در چاپ تامپو

چاپ تامپو توسط ماشین های نیمه اتوماتیک انجام می شود که این روش نیز محدودیت تیراژ در چاپ را ندارد.دراین روش چاپ به دلیل اینکه برای انتقال رنگ از روی پد به قطعه معمولا فشار به قطعه و پد وارد می شود با ساخت یک فیکسچر برای قطعه از تکان خوردن آن در حین چاپ جلوگیری می شودتا دقت و کیفیت چاپ نیز افزایش پیدا کند . از موارد استفاده از این چاپ می توان به چاپ ظروف یکبارمصرف ، چاپ روی خودکار، محصولات آرایشی و بهداشتی ، قطعه های صنعتی ، لوازم تحریر، لوازم ورزشی ، قطعات خودرو ، جا کلیدی و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد.

طراحی و ساخت کلیشه برای چاپ تامپو

برای اجرای چاپ تامپو بر روی یک قطعه ابتدا باید طرح مورد نظر طراحی شود. معمولاً برای این کار از نرم افزارهای طراحی مانند فتوشاپ و کورل استفاده می شود . سپس از طرح کشیده شده یک فیلم لیتوگرافی تهیه می شود. روش کلیشه سازی در چاپ تامپو به اینصورت است که طرح مورد نظر را بر روی کلیشه قرار داده و در میز مخصوص یووی نور می دهیم .سپس طرح را ظاهر و اسید می زنیم.بعد از آن طرح مورد نظر به روی کلیشه انتقال پیدا میکند .

چاپ صنعتی ایساتیس با بهره گیری از جدیدترین دستگاه های روز دنیا و پرسنل کارآزموده آماده ارائه انواع خدمات کلیشه سازی و خدمات چاپ برای کلیه قطعات می باشد.

چاپ تامپو بر روی محافظ برق - چاپ صنعتی ایساتیس

ساخت فیکسچر و قالب برای چاپ تامپو

به دلیل تنوع شکل و فرم قطعات در چاپ تامپو نیاز به ساخت فیکسچر الزامی می باشد، تا قطعه بر روی میز ثابت بماند و تمام چاپ ها در یک نقطه زده شود . به طور کلی قالب و یا فیکسچر برای تنظیم و یا ثابت نگه داشتن قطعه مورد نیاز می باشد.

انجام چاپ تامپو بر روی تجهیزات جارو برقی - چاپ صنعتی ایساتیس

تنوع رنگ در چاپ تامپو

رنگ های صنعتی مختلفی در چاپ تامپو قابل استفاده هستند. اما باید برای انتخاب رنگ مناسب به جنس کالا و قطعه نیز دقت زیادی گردد تا رنگ و قطعه با یکدیگر هماهنگ باشند و بعد از چاپ ،رنگ روی قطعه ثبات داشته باشد و از پخش شدن رنگ بر روی کار جلوگیری شود . برای اینکه رنگ بر روی برخی از قطعات مانند شیشه و بلور ثبات بیشتری داشته باشد از محلولهای هاردینر استفاده می شود و بعد چاپ برای ثبات پیدا کردن در مقابل خشک کن های صنعتی قرار داده می شود .اگر در هنگام چاپ تامپو قطعه به اشتباه رنگ زده شود با استفاده از محلول های PSV به راحتی و بدون آسیب رساندن به قطعه امکان پاک کردن رنگ وجود دارد.

پد دستگاه های چاپ تامپو

پد یکی از ملزومات چاپ تامپو است که وظیفه انتقال رنگ از کلیشه به قطعه را بر عهده دارد. پد ها اکثرا از جنس سیلیکون هستند که با توجه به نوع قطعه و سایز آن در شکل ها و اندازه مختلفی ساخته میشود . به طور کلی به سه دسته تقسیم می شود :

  • پد های نرم : مسلما برای قطعات ضعیف و نازک مورد استفاده قرار می گیرند تا در زمان چاپ دچار خرابی نشوند.
  • پد های معمولی: بیشترین کاربرد این نوع پدها دارند که معمولا بر روی تمامی قطعات قابل استفاده هستند.
  • پد های سخت : این پدها برای قطعات سخت و خشن که امکان خرابی و پاره شدن پد در آنها وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرند.

عمر پدها بسته به جنس و کیفیت سیلیکون آنها 100 هزار ضرب نیز می رسد . فقط باید کاملا دقت کنید که پدها زخمی نشوند و یا به عبارت دیگر از پاره شدن آنها توسط اجسام تیز جلوگیری شود . بهتر است برای تمیز کردن پدها به جای حلال های رنگ مثل ریتارد یا بنزین از چسب شیشه ای استفاده شود تا طول عمر بیشتری داشته باشند .

بنابراین راه های ایمنی نگهداری از پدهای عبارتند از :

  • تمیز کردن با چسب نواری به جای حلال های رنگ
  • دور نگهداشتن از اجسام تیز که باعث پارگی پرده میشود
  • پاک کردن و تمیز کردن رنگ مانده بر روی پد بعد از اتمام کار
  • پدها به طور دقیق با توجه به نوع و جنس کار و قطع ه انتخاب شود