طرح کلیشه

طرح کلیشه - تصویر اصلی ایساتیس

کلیشه در اصطلاح به معنی چاپ تصویر یا نوشته ای است که روی فلز یا سطوح دیگر حک می ‌کنند و از آن در هنگام چاپ روی انواع قطعات استفاده می نمایند. کلیشه در صنعت چاپ نیز همین معنی را بازگو می کند و از آن برای چاپ روی قطعات مختلف استفاده می کنند. استفاده از کلیشه در انواع چاپ به خصوص چاپ تامپو بسیار حائز اهمیت می باشد. نکات مختلفی در ساخت کلیشه مطرح است که مهم ترین آن طرح کلیشه است، به همین علت در این مقاله قصد داریم تا تمامی نکات در رابطه با طراحی کلیشه را بیان کنیم. توجه داشته باشید که مجموعه چاپ صنعتی ایساتیس تمامی مراحل طراحی تا چاپ روی قطعه و همچنین ساخت کلیشه و فیکسچر را به طور کامل انجام می دهد و شما می توانید تمامی سفارشات خود را در این زمینه به مجموعه چاپ صنعتی ایساتیس بسپارید.

طراحی طرح کلیشه

کلیشه یا قالب در چاپ روی محصول مورد استفاده قرار می گیرد و طرح موجود روی آن بر قطعه مورد نظر چاپ می شود. با توجه به اینکه طرح چاپ شده روی قطعات باعث فروش بهتر محصول تولیدی و هم چنین جلوه بیشتر کارت ویزیت و هدایای تبلیغاتی خواهد شد، مهم ترین مسئله در چاپ روی قطعه طراحی می باشد. به همین علت در طراحی طرح کلیشه باید نکات مختلفی را در نظر گرفت و استاندارد هایی را رعایت نمود تا به این ترتیب به دیده شدن بیشتر چاپ کمک کرد. در این مطلب قصد داریم تا تمامی استاندارد های طراحی را بیان کنیم.

استفاده از طراحان مجرب و خلاق

مهمترین مسئله در طراحی، استفاده از کارشناسان خلاق و باسواد در این زمینه می باشد. به این ترتیب طرح اولیه جذاب و با محتوا ایجاد می شود که با وجود سادگی در ذهن مخاطب حک می شود. همانطور که میدانید استفاده از طرح های ساده و رنگ ‌های مناسب باعث دیده شدن بیشتر طرح می شود. همچنین طرح باید کوتاه، تاثیر گذار و گویای خدمات ارائه شده و یا نوع محصولات تولیدی یک شرکت باشد.

شماره تماس: 09121766908

استفاده از نرم افزار طراحی مناسب

امروزه نرم افزارهای گرافیکی مختلفی برای طراحی عرضه شده‌اند که هر کدام دارای ویژگی های متفاوتی از یکدیگر می باشند و کیفیت طرح یا لوگوی طراحی شده به وسیله این نرم افزار ها بسیار متفاوت از یکدیگر می باشد. از انواع نرم افزارهای گرافیکی می توان به فتوشاپ، کورل دراو ، ایلوستریتور، تری دی مکس و … اشاره کرد که هر کدام قابلیت های متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند، اما همچنان هیچ برنامه ای به پای نرم افزار قدرتمند فتوشاپ نمی‌ رسد و این برنامه معروف ترین و پرکاربرد ترین نرم افزار گرافیکی می باشد. طراح کلیشه باید حداقل بر دو نرم افزار گرافیکی تسلط داشته باشد که یکی از آنها قطعاً فتوشاپ است.

طرح کلیشه - تصویر صفحه ایساتیس

شما عزیزان می توانید مقاله دستگاه چاپ صنعتی را نیز مطالعه نمایید.

نکات مهم در طراحی طرح کلیشه به وسیله نرم افزار گرافیکی

در طراحی طرح کلیشه کارشناسان از طرح های مختلف به همراه حروف و اعداد استفاده می نمایند، به همین علت یکی از مهمترین مسائل در طراحی انتخاب فونت به همراه سایز مناسب می باشد. هنگامی که ابعاد محصولی به اندازه ۲۰ در ۲۰ سانتی متر باشد شما نمی توانید از فونت های درشت برای نوشتن استفاده کنید، چرا که در این صورت جلوه بی نهایت زننده‌ای روی قطعه ایجاد می شود. دقت نمایید که در هنگام طراحی به وسیله نرم‌افزار در ابتدا باید سایز اولیه را انتخاب کنید که در بعضی از نرم افزارها در صورت تغییر سایز، کیفیت طرح کاهش می یابد. البته گاهی نیز ابعاد مورد نظر در میان رنج سایز نرم‌افزار موجود نیست که در چاپ خانه طرح چند برابر بزرگتر می شود. از دیگر موارد مهم در طراحی انتخاب رزولوشن مناسب است که در کیفیت طرح تاثیرگذار است. شما باید با توجه به نوع طرح و همچنین اندازه آن رزولوشن را تا اندازه مناسب قرار دهید و در نهایت فرمت خروجی را به درستی انتخاب نمایید تا کیفیت طرح پایین نیاید. در هنگام طراحی نکات دیگری نیز حائز اهمیت است که از آن ها می توان به رنگ انتخابی اشاره کرد. انتخاب رنگ مناسب یکی از مهم ترین موارد در طراحی می باشد چرا که افراد در نگاه اول تنها رنگ‌ های چاپ شده روی قطعه را از نظر می گذراند و در صورتی که این رنگ ها توجه آنان را جلب نماید نگاه آن ها به توضیحات، نوشته ها و طرح نیز جلب می شود. البته توجه نمایید که برای ساخت کلیشه باید فقط از رنگ های سیاه و سفید استفاده کنید که قسمت های سیاه رنگ، طرح مورد نظر شما و قسمت های سفید رنگ نقاط دیگر را تشکیل می دهد.

تماس با چاپ صنعتی ایساتیس

09121766908

نکات مهم در طراحی طرح کلیشه برای ساخت آن

در قسمت قبل نکات مهم برای طراحی طرح کلیشه را به طور کامل بیان کردیم. برای ساخت کلیشه نیز نکاتی قابل اهمیت است که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت. برای ساخت کلیشه فیلم لیتوگرافی از طرح گرفته می شود و به کمک آن کلیشه ساخته خواهد شد. در این مرحله نقشه کلیشه بسیار دارای اهمیت است و این نقشه حاوی اطلاعاتی مانند ابعاد کلیشه، جای قرارگیری طرح روی کلیشه و … می باشد. ابعاد کلیشه با توجه به اندازه محصول و همچنین ابعاد طرح در نظر گرفته می شود و حتماً باید یک میزان فاصله مناسب از محل قرارگیری طرح داشته باشد و به این ترتیب کادر بندی مناسب برای آن در نظر گرفته شود. همچنین جنس کلیشه در طرح بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که جنس کلیشه خوب نباشد در هنگام فشار برای چاپ امکان شکستن آن وجود دارد، علاوه بر آن طرح به طور کامل روی قطعه منتقل نمی شود، این نکته طلایی در ساخت کلیشه دارای اهمیت است چرا که در چاپ طرح روی قطعه تاثیر مستقیم می‌ گذارد. در ساخت کلیشه لبه ‌های طرح باید صاف باشد و سطح لاک خورده یک دستی ایجاد شود. توجه نمایید که برای پرینت کردن طرح برای ساخت کلیشه باید تنها از دو رنگ سفید و مشکی استفاده کرد و از دو رنگ شدن طرح یعنی مشکی تا خاکستری شدن آن جلوگیری کرد، چرا که در هنگام گرفتن فیلم لیتوگرافی طرح های خاکستری ایجاد مشکل می نمایند و همچنین بهتر است که طرح روی رزولوشن ۳۰۰ باشد تا به این ترتیب پرینت پر رنگی به وجود بیاید.

طرح کلیشه - تصویر صفحه دو ایساتیس

راه های ارتباط با مجموعه چاپ صنعتی ایساتیس

چاپ روی محصول تولیدی شما و همچنین هدایای تبلیغاتی توسط مجموعه چاپ صنعتی ایساتیس قابل انجام است. این مجموعه از صفر تا صد طراحی و ساخت کلیشه، فیکسچر و شابلون تا تثبیت سازی رنگ را به طور کامل عهده دار می شود و محصولات چاپ خورده را در بسته بندی برای جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی به شما خریداران محترم تحویل می دهد. شما می توانید انواع سفارشات خود از جمله چاپ روی قطعات و محصولات تولیدی و یا ساخت شابلون، فیکسچر، کلیشه، طراحی طرح و خرید دستگاه چاپ را از طریق صفحه تماس با ما ثبت نمایید. همچنین می توانید برای مشاهده دیگر محصولات و خدمات ما را از طریق شبکه های مجازی در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید. با تشکر از نگاه شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *